تبلیغات
مهران مدیری - نگاهی به مجموعه شبهای برره

مهران مدیری

اگر هر بار كه لبخند بر لبانم می نشانی، می توانستم به آسمان بروم و ستاره ای بچینم، آسمان شب دیگر مثل كف دست بود.

عشق افراطی ما به جامعه و سرزمینمان... همان عشق برره ای ها به برره!!!

بعد از گذشت یك دهه و چند سال هستند كسانی كه هنوز معنی مفهوم طنز را ندانسته و به چنین برنامه هایی به چشم یك سریال صرفا خنده دار نگاه می كنند كه اگر احیانا آن اندازه خنده كه باید نصیبشان نشد شمشیر انتقاد را از نیام می كشند و شروع به اعتراض می كنند.

خدا نكند روزی ضعف هاشان را هم در برنامه ببینند چون آنوقت به بهانه های مختلف و بی اساس مانند: حمایت (كه بهتر است بگویم تعصب ورزی)از ارزشها كه حالا یا شغل است یا رسوم یا چیزهای دیگر دست به بیرحمانه ترین انتقادات می زنند بی آنكه كمی در مورد وا‍ژه طنز فكر كنند!

حمایت و تعصب شغلی تكلیفش معلوم است اما حمایت از سنت ها و لهجه و دفاع های قومی قبیله ای چیزی ست كه مدام ذهن مرا به خود مشغول كرده...عده ای خود را در آینه شبهای برره دیده اند و چون نتوانسته اند ایرادهای خود را تحمل كنند خشمگین شده و به اعتراض پرداخته اند بدون اینكه فكر كنند و بدانند كه همه چیزهایی كه در این طنز گفته میشود عین حقیقت است حقیقت تلخی كه داریم از آن فرار میكنیم!

خودتان قضاوت كنید چقدر رسوم بی اساس و غیر منطقی داریم كه جز در آزار هم جایی دیگر از ان استفاده نمی كنیم!

شیر فرهاد كیست؟ او یك كشاورز است یك روستایی ساده كه مجبور است به رسوم ابلهانه تن دهد! پدرش هم همین طور است !اصلا چرا راه دور برویم در همین جامعه ... جامعه ای كه عشق افراطی مان به آن (مانند عشق برره ای ها به سرزمینشان!) دارد مانع دیدن ایرادها میشود ایرادهایی كه باید سراغ آن را در برره گرفت!!!

پدر و مادری كه هنوز بر سر مساله ازدواج های فامیلی جر و بحث می كنند ! اختلافات طبقاتی كه هنوز گریبان گیر ماست پایین و بالاهایی كه هیچ وقت دست از سر ما بر نمیدارد از این گذشته یك كوه آداب و رسوم غلط كه چه بسا خنده دار تر از خواستگار زنون برره ای ها باشد! ما در اینجا خواستگار زنون نداریم اما باور كنید با بعضی از شرایط پوچ و الكی خیلی محكم ترازآن چماق برره ای بر سر جوانان می كوبیم و طردشان می كنیم و مانع سعادتشان می شویم ... ما در اینجا خواستگار را نمیزنیم ... می كشیم!!!

تا به حال به نخودچی خورون برره ای فكر كرده اید؟! نمونه بارز افراد خاله زنكی كه به بهانه های مختلف دور هم جمع میشوند و با بد گویی پشت سر هم ناتوانی خود را به معرض نمایش می گذارند ! آیا این چیزها فقط مختص برره است؟!!!

ما سریال را میبینیم و به ابلهی برره ای ها در استفاده كردن شان از افعال معكوس می خندیم و فراموش می كنیم كه در طی روز چند بار از این افعال استفاده كرده ایم و چقدر دورویی به خرج داده ایم ! ما فقط بلدیم برره ای ها را مسخره كنیم و اگر احیانا منظور برنامه را درك كردیم به انتقاد بپردازیم و با دفاع بی جا از فرهنگ خود و... فكر اصلاح را از سر بیرون كنیم!

پاچه خواری جان نثار هم زیاد دیده شده در همه جا و همیشه ... وای كه این برره ها چقدر به ما شبیهند!!!!

خیلی عجیب و كمی خنده دار است كه كسی كارش انتقاد باشد اما نتواند ایراد های خود را اصلاح كند اصلا نتواندذ آنها را ببیند!

چرا عده ای نمی خواهند باور كنند كه در سرزمینمان با همه بزرگی و با فرهنگی اش ایراد های خانمان سوزی نهفته است؟! سرزمینی كه همیشه نماد استقامت و متكی به نفس و فرهنگ بوده ...

طنز " شبهای برره " یك طنز تلخ است یك نشیمن گز بیرحم اما نمیدانم چرا بیدارمان نمیكند؟!

شمایی كه چند واژه من در آوردی را خطری جدی برای فرهنگ جامعه می دانید شما كه نمیخواهید ایرادهایتان را بپذیرید ... شما تا به حال فكر كرده اید این همه رسوم من در آوردی این درویی ها و چند رنگی ها این اختلافات طبقاتی این خشونت طلبی ها این آداب و رسومی كه شاید بیشتر آن اشتباه جا افتاده باشد خیلی بشتر از آن چهار لغت برره ای می تواند فرهنگ جامعه متمدن ما را به فنا بكشد؟!!!

نه نمی دانید چون اگر می دانستید به جای انتقادهای بی جا و تعصبات افراطی به فكر چاره می افتادید ... به جای خندیدن كاش كمی هم به حال جامعه خود میگریسنید! به حال خودتان كه حتی از اصلاح شدن هم بیزارید!!!!

و من هنوز در این اندیشه ام كه در كشور ما طنز پردازان چگونه آب در هاون می كوبند!!!

پگاه

.

.

.

.

هر کس ناراحت است ... شب های برره را نبیند !!!

مرجع : خبرگزاری ایسکا نیوز

آفتاب: فاطمه آلیا، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: 8 شبکه مختلف تلویزیون وجود دارد که نظر سلایق مختلف را تأمین می‌کند، بنابراین با توجه به ‌وجود شبکه‌های مختلف، مردم می توانند برنامه‌های دیگری را برای دیدن انتخاب کنند.

 
 

آلیا تصریح کرد : در برنامه طنز «شب‌های بربره» به هیچ قوم و زبانی اهانت نمی‌شود چون اساساً زبان به کار رفته در این برنامه خیالی و اختراعی است و به هیچ قومی برنمی‌خورد. 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مردم ، فرهنگ اصیلی دارند، بنابراین برخی رفتارهای سبک این مجموعه را نمی‌پسندند و دوست دارند رفتارها سنگین‌تر باشد اما چون برنامه طنز است این مسئله قابل چشم‌پوشی است. 

وی ادامه داد: صدا و سیما باید نظر سلایق مختلف را تأمین کند و با وجود 8 شبکه مختلف با زمینه‌های علمی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و دینی مردم قدرت انتخاب دارند و می‌توانند برنامه‌های دیگری که به صورت همزمان پخش می‌شود را ببینند . 

آلیا اظهار داشت: «شب‌های بربره» اهانتی به فرهنگ ما ندارد چون حتی لباس‌هایی که به کار رفته و نوع پوشش آنها تقلید محسوب نمی‌شود.
 
وی در پایان گفت: در مجموع به کلیت این مجموعه ایرادی وارد نیست و عدم استقبال گروهی از برنامه‌های طنز امری طبیعی است و نباید انتظار داشت هیچ کس مخالف نباشد

دو راه داره یا ببین یا نبین ... خلاص!!!!


نوشته شده در یکشنبه 1 آبان 1384 ساعت 04:10 ق.ظ توسط پگاه نظرات |

اخرین مطالب
مجموعه جدید
"مهران مدیری" در بارگاه هارون الرشید!
نیم نگاهی به ؛ مرد هزار چهره

جسته گریخته از کار جدید مهران مدیری
بازگشت مدیری بعد از ماه رمضان.
خاطرات کارهای مدیری و تندیس حافظ

هر روز روز تولد توست...

نیم نگاهی به ؛نامزدنگ؛